Az utóbbi években az áteresztő bél szindróma egyre inkább a figyelem középpontjába került az egészségügyi körökben. Ez az állapot olyan problémákat okoz, amelyek befolyásolhatják az egész testet, kezdve az emésztőrendszertől egészen az immunrendszerig.

Mi az az Áteresztő Bél Szindróma?

Az áteresztő bél szindróma olyan állapot, amikor a bélfalakban lévő sejtek közötti hézagok kibővülnek, ami lehetővé teszi a különféle toxinok, baktériumok és emésztőenzimek szivárgását a véráramba. Ez a folyamat potenciálisan gyulladást és károsodást okozhat az egész szervezetben.

Tünetek

Az áteresztő bél szindrómával kapcsolatos tünetek sokfélék lehetnek, és változhatnak az egyének között. Néhány gyakori tünet közé tartozik a krónikus fáradtság, a puffadás, a hasi fájdalom, a hasmenés, a bőrproblémák, az emésztési problémák és az érzékenység bizonyos ételekkel szemben, pajzsmirigy problémák, állandó kimerültség, szorongás, depresszio. Nincs standard kezelés, de az étrend és az életmód megváltoztatása segíthet.

Lehetséges Okok

Az áteresztő bél szindróma kialakulásában számos tényező játszhat szerepet, beleértve az egészségtelen étrendet, a táplálékkal elfogyasztott vegyületeket: tartósítószerek, ízfokozók, alkohol fogyasztás, dohányzás, a stresszt, a gyógyszereket (például antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, szteroidok, savlekötők, stb.), a környezeti toxinokat, mozgáshiányos életmód, valamint a genetikai hajlamot.

Kezelés és Megelőzés

Az áteresztő bél szindróma kezelésének alapja általában az egészséges életmód és étrend kialakítása. Ez magában foglalhatja a gluténmentes vagy laktózmentes étrendet, a probiotikumok és prebiotikumok szedését, a hozzáadott cukrot és a mesterséges édesítőszerek kihagyását és a stresszkezelési technikák alkalmazását, valamint az egészséges alvási szokások kialakítását is.


Ha tetszett a cikk, oszd meg másokkal is! 

Kövess a Közösségi Médiában is!